ADD THE FACEBOOK WIDGET CODE HERE

Haló, tady vaše tetovací hotlajn!Odpovědi na vaše otázky jsou tady. Doufám, že vám budou informace užitečné a klidně posílejte další dotazy! Předem ještě raději připomínám, že vycházím ze svých osobních zkušeností a ráda si přečtu i ty vaše. A nakonec mám sama také jeden dotaz: bloguje tady u nás někdo o tetování? Za fotky nejvíc díky Ondrovi!
Zajímá mě, zda jste se za dobu tetovaní setkala s negativní, alergickou reakci kůže na inkoust?
Naštěstí jsem se s tím dosud nesetkala a alergie jde případně dopředu prý i otestovat. Alergie se nejčastěji projevuje na červený inkoust a dá se řešit případně odlaserováním tetování.

Utekl ti nějaký klient kvůli bolesti?
Zatím nikdo neutekl:) Tetování není porod a je spoustu metod, jak si ho trošičku zpříjemnit, například lze použít anestetika. Volně prodejná v lékárně je například mast Emla, kterou si můžeš aplikovat dopředu před tetováním. Některá místa jsou více bolestivá než jiná a tak je dobré před prvním tetováním zvážit svoje osobní limity. Také bych primárně nechodila v době menstruace a s kocovinou, páč to prostě bolí lehce víc než jindy:)

Bylas na nějakém kurzu anebo se učíš sama?
K tetování potřebuješ rekvalifikaci na tetování, kosmetiku, vyučení či maturitu v některém z oborů kde se porušuje integrita kůže anebo garanta. Na některé věci si přijdeš sám, ale na některé je dobré se zeptat a nechat si je ukázat či vysvětlit. Na některé věci jsem přišla sama a jiné jsem převzala od zkušenějších:)

Je něco, co bys odmítla vytetovat?
Určitě ano! Rasistické, sexistické a homofobní kérky například, anebo něco s čím se ani trochu, trošičku esteticky neztotožňuji.

Slyšela jsi nějaký vyloženě hloupý požadavek na tetování?
Netroufla bych si tvrdit, že nějaký požadavek byl vyloženě hloupý a naštěstí jsem se s ničím extrémním zatím nesetkala.

Co nejvtipnějšího se ti v tomto oboru stalo?
Nejvtipnější a zároveň krásně dojemný zážitek jsem měla loni v létě na svatbě, kde jsem tetovala prstýnky. Přišla za mnou maminka nevěsty, že by chtěla vytetovat počáteční písmeno jména tatínka jako překvapení. Bylo to naprosto spontánní, ale absolutní rozhodnutí ženy, která chce udělat radost svému dlouholetému partnerovi. Což si myslím bezesporu vyšlo:)

Kde bereš inspiraci? 
Poslední dobou trávím každý víkend v lese a očumuju všelijaké rostliny. Ty mě totiž baví i tetovat. Taky mě baví koukat na krásný fotky, to pak vždy něco přijde. A pak nejvíc na Instagramu, to je bezedná studnice estetična!

Považuješ nějakého tatéra za svůj vzor? Obdivuješ někoho?
Mám nespočet oblíbených tatérů a kdykoli odkliknu sledování na Instagramu někomu novému, tři další super na mě vyskočí. Jeden vzor nemám, chci být nejlepší sama za sebe a mít svůj vlastní styl (jednou, prosím!). Jestli chceš konkrétní tipy, mrkni do sledovaných na mém Instagramu.

Na jakých místech tetování nejhůře stárne?
Jestli myslíš, kde se časem nejvíce rozpíjí a bledne, tak jsou to ty stejná místa, která jsou kritická už od začátku. Například prsty, dlaně, nárty blíž chodidlu, a podobně. Generalizovat se to ale nedá, opravdu každá kůže je jiná a tak dopředu nikdy nevíš. Na tom jak o sebe pečuješ také záleží a hodně jde i o přístup - pokud to bereš tak, že tetování stárne společně s tebou a jakási patina je jeho přirozenou součástí, nebude ti vadit, že někde trochu vybledne. Každopádně tetování se dá vždy obtáhnout, dodělat, překrýt jiným anebo odstranit, takže bych to neviděla nikterak fatálně. A navíc - tetování se stává součástí našeho těla a jeho stárnutí prostě nezabráníme.

Tvoje tipy na následnou péči?
Prvních pár hodin je třeba tetování udržovat v čistotě, poté je třeba omýt zbytkovou plasmu a mazat dvakrát denně. Doporučuji například Bepanten Plus či něco co spíše ošetří, ale ne olej ani vazelínu, ty na hojení podle mě ideální nejsou. Každý je však jiný a po několikátém tetování zjistíš, co ti vyhovuje nejlépe. Můj osobní tip je hojení 'na mokro' -  to znamená, že se tetování krátce po aplikaci překryje krytím s hydrogelem a hojí se pod ním několik dní. Nejen, že se zabrání infekci, ale neudělá se stroupek a kůže se pod hydrogelem skvěle zahojí. Dá se aplikovat i během hojení, když třeba dojde k zanícení místa (a to se prostě někdy i přes veškerou péči může stát). Hydrogelové krytí mají v lékárně.

Která místa na těle se nedoporučuje tetovat?
Obecně se asi nedá říct, že by se nějaké místo nedalo potetovat. Potetovat se dají i oční bulvy, když na to přijde:) Tatéři nechtějí tetovat například prsty na rukou a hřbety dlaní, neboť tam tetování špatně drží a za a) bývá dražší vzhledem k počtu následných korekcí a za b) to pro ně není ideální prezentace jejich práce. Každopádně dle moji zkušenosti v těchto místech drží inkoust lépe když se aplikuje ručním tetováním, tzn. handpokem.

Největší mýty o tetování?
Řekla bych, že největším mýtem je určitě to, že je to na celý život a už s tím nic nenaděláš:) Jak už jsem psala výše dá se vždy obtáhnout, dodělat, překrýt anebo odstranit. Všechny tyto možnosti jsou dnes běžně dostupné. Další mýtus je, že se netetuje v létě - pokud se o tetování správně postaráš a nejedeš zrovna druhý den hned k moři, do bazénu nebo na solárko, nevidím v tom (zvláště v našich klimatických podmínkách) až takový problém.

Jak tetováni chránit před sluncem?
Když ti na něm echt záleží, nejlepší je ho slunci vůbec nevystavovat:) Pokud se ale opalovat chceš, klasické krémy s faktory tě neminou. Nic lepšího mě nenapadá. Každopádně dnes už jsou inkousty daleko kvalitnější než dřív a tak vydrží vetšinou i ty opalovací episodky bez větších úhon.

Tipy pro úplného začátečníka: co dělat před/během/po tetování?
Před by se neměl pít alkohol, raději ani energetické nápoje a moc kávy (to vše má totiž vliv na krvácivost, jež komplikuje tetování). Kůže, kterou si chceš nechat pomalovat, by měla být ve standardním stavu, takže určitě ne spálená od slunce, s vyrážkou, sedřená a podobně.

Během tetování bys měla mít pohodlné, ideálně tmavé anebo staré oblečení (které nevadí, když náhodou ušpiníme). Taktéž tvoje poloha by měla být pohodlná - tak, abys v ní vydržela a zbytečně se nevyčerpávala. Vezmi si s sebou pití a něco sladkého. V průběhu je skvělý hodin se do pohody, relaxovat a nikterak se nehýbat a nevykřikovat - jinak je pro tatéra sakra těžké vydávat maximální výkony, které vyžadují soustředění:) Fajn tip, je i to, vzít si s sebou extra oblečení (např. košili co si můžeš oblíknout obráceně, když ti tetujem záda nebo čistý ponožky, než skočíš na lehátko. Protože víš proč...).

Po tetování doporučuji všem nenamáhat se, zamířit ideálně rovnou domů a dát tělu trochu pauzu. Takže žádný trajdání do noci! Cca deset dní se nedoporučuje koupat se (na žádný způsob, sprcha v pohodě), neopalovat se, žádná sauna a podobně. Pokud je tetování větší a na svalu, dala bych mu pár dní též oraz od sportu. Nejdůležitějších je na hojení právě těch prvních pár dnů, kdy bys měla myslet například i na to, jaké nosíš na oblečení nebo obuv, aby se pod ním potetovaná kůže zbytečně nenamáhala.

Možná to všechno zní komplikovaně, ale věř, že když si to párkrát vyzkoušíš, už budeš vědět co a jak a všechno bude brnkačka:)

Jak to třeba celé probíhá s klientem, konzultace námětů, a tak dále?
I když je to individuální proces, takový všeobecný návod je ale prvotní kontakt tatéra (mail, telefon nebo Instagram), hrubá představa, vzájemně vyměněná inspirace a pak buď ještě mezifáze porady nad návrhem, anebo v případě menších či jednodušších designů rovnou tattoo session, jejíž součástí je stejně ještě doladění detailů přímo na kůži. Nakonec ještě musím v tomto směru blahořečit sociální sítě, protože klienti, kteří jdou přímo za mnou mají super nápady a většinou to zaklapne mezi námi na první dobrou ve stylu say no more, za což jsem neskonale vděčná a je to jeden z hlavních důvodů, proč mě to tolik baví:)

Tetuješ stejné motivy vícekrát a za jakých podmínek? Můžu si nechat vytetovat motiv z internetu nebo z časopisu, který si překreslím?
Stejné motivy znovu netetuji. Pokud si u mě necháte vytetovat můj design, nikdo jiný ode mě stejný mít nebude. Samozřejmě vyjma jednoduchých motivů typu kolečko. I tak se ale snažím to něčím vždy doplnit, když klient dovolí. Motiv z internetu mi můžeš poslat pro inspiraci a já udělám podobný svojí rukou. Nejlepší způsob podle mě však je nastínit tatérovi svou představu, vyměnit si inspiraci a nechat ho volně tvořit. Řekla bych, že volná ruka se v tomto případě víc než vyplatí a jako záruku máš vždy jeho portfólio.

Tetuješ cizí návrhy (když si třeba motiv nakreslím sama)?
Někdy ano, ale upřímně to dělám nerada a když, tak do návrhu vždy vložím něco svého po dohodě s klientem. Každý má při kreslení svůj styl, takže není jednoduché ho kopírovat, navíc při tetování fungují trochu jiné postupy než na papíře, což si ne-tatér při kreslení neuvědomí.

Která místa bolí víc, jak rychle bolest odeznívá nebo jestli u někoho tetování pobolívá i při hojení či později?
Tohle je opravdu strašně ideální, googluj tattoo pain scale nebo map a zhruba z toho se dá vycházet. Většina lidí říká, že čekali, že to bude bolet víc. Opravdu není potřeba se bolestí dopředu nijak stresovat. Zvlášť první tetování bývají spíš menší, tudíž na chviličku. Tetování po zákroku většinou už nijak nebolí, kůže může pálit, ale není to nic zásadního. Pokud se vše dobře hojí, tak ani při hojení se bolesti už nedočkáš. Každopádně já vždycky říkám, že zubař je horší!:)

2 komentáře:

 1. skvělý článek (zrovna se chystám na své první tetování, uvažuju o motivech a umístěních...)! Děkuji za něj!

  nebude nějaká soutěž o tetování od Tebe? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bezva, jsem ráda, že ti třeba pomůže:) Soutěž nebude! :D

   Vymazat